Forum creativ, hobby
Bine ati venit pe forum. Pentru a scrie pe forum si a face parte din echipa Beatricedesign trebuie sa va inregistrati. Va asteptam in clubul nostru. ;)

Forum creativ, hobby

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  Chat  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Stop 5 minutes
Anunturi

Open
Goana dupa cadouri
Deschis!
Plicul calator
Teme saptamanale ;)
Active
Inchis ;)
Fraza saptamanii
Iunie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
CalendarCalendar
Tutoriale free, invata si tu

Suport de prezentare pentru bijuterii
Fa-ti singura cutii pentru bijuterii

Planeta extraterestrilor. Tutoriale neobisnuit de utile
Cadou pentru bebelusi
Suport de baie din organza

Magazine accesorii, parteneriat
Margeluta

Simoshop

Pasiune

Free Page Rank Tool

Arte plastice
MyFreeCopyright.com Registered & Protected
Adauga cod
Copy and paste this on your web.
Online acum

counter

Distribuiţi | 

Intretinerea bijuteriilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Beatricedesign
Diamant
Diamant

Steagul tarii :

Personal
Numele tau real Numele tau real: Beatrice

MesajSubiect: Intretinerea bijuteriilor   Joi Feb 26, 2009 4:29 pm

Cum si cand sa le porti

Nu purta bijuterii in timp ce faci curatenie sau faci baie. Datorita proprietatilor unor pietre semipretioase, precum si a perlelor, de a absorbi atat particule de apa cat si diferiti compusi chimici ce sa regasesc in produsele de curatare, acestea se pot decolora, zgaria sau le poate fi afectata structura interna;

Nu-ti expune mult timp bijuteriile la soare intrucat acestea isi pot pierde din luciu;

E bine sa aplici parfumul, crema de corp sau alte produse de machiaj inainte de a-ti pune bijuteriile pentru a evita posibilele reactii chimice dintre diferitii componenti chimici;

O atentie sporita trebuie acordata bijuteriilor placate, mai ales pe timp de vara cand e posibil sa transpiri mai mult, iar stratul de metal placat poate fi indepartat;

Poarta siragurile de perle ori de cate ori ai ocazia; datorita porozitatii lor acestea absorb grasimile naturale ale pielii si isi recapata stralucirea caracteristica;

Sterge bijuteriile cu o carpa speciala sau una moale din bumbac pentru a indeparta impuritatile, petele lasate de machiaj ;

Scoate-ti bijuteriile inainte de a merge la culcare.

Cum sa le pastrezi

Pentru a-ti proteja bijuteriile alege casete sau saculeti din materiale moi precum catifeaua, matasea, bumbacul etc.

Important este sa iti pastrezi bijuteriile pe categorii (nu amesteca lantisoare cu perle, sau pietre (semi)pretioase cu obiecte corozive, aur sau argint cu alte bijuterii placate sau din aliaj comun)
Cu cat casetele de bijuterii sunt mai compartimentate cu atat iti va fi mai la indemana sa iti gasesti bijuteria potrivita pentru o anumita tinuta sau stare de spirit.

Pastreazati perlele si bijuteriile cu diamante sau cristale separat, pentru a evita zgarierea lor
In casete, pune bijuteriile pe un singur strat. In acest fel vei gasi imediat piesele de care ai nevoie, dar si vei evita incurcarea, deteriorarea sau chiar ruperea lor.

Obiectele din argint pot fi impachetate in bucati de bumbac moale si tinute in pungute de plastic, bine inchise, pentru a le conserva stralucirea.

Cum sa le cureti

Bijuteriile cu pietre cristaline transparente precum diamante, rubine, safire, cristale, se curata intr-o solutie de apa calda si sapun. Tine-le in solutie aproximativ un sfert de ora pentru a se inmuia impuritatile, apoi freaca usor cu o bucata de carpa sau cu o periuta de dinti moale, de preferinta din par natural. Limpezeste bine cu apa calduta si usuca-le cu o carpa curata. Pentru a reda stralucirea pietrelor, sterge-le cu o solutie de apa in care ai turnat cateva picaturi de amoniac.

Pietrele semipretioase opace (turcoaz, malahit, lapis-lazuli, onix etc.) se curata doar prin stergere cu o carpa umeda. Evita solutiile de sapun, amoniac sau alte produse chimice.

Deoarece aceste pietre sunt poroase ele absorb respectivele substante care le pot decolora.
Perlele pot fi sterse cu o carpa umeda, pentru a inlatura urmele de transpiratie si produse cosmetice transferate de pe piele.

Argintul isi recapata stralucirea prin lustruire cu o carpa din bumbac moale.
Aurul si platina se curata cu o carpa inmuiata intr-o solutie apoasa de sapun delicat.

Din regulamentul scurt al mesajelor:

- Incercati sa aveti pareri constructive si obiective, astfel fiecare invata din asta...
- Replicile fara baza constructiva vor fi sterse de moderatori
- Evitati posturile duble.
Sus In jos
http://www.beatricedesign.ro
capbunvivi
Rubin
Rubin

Steagul tarii :

Personal
Numele tau real Numele tau real: Viviana

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Lun Mar 16, 2009 1:43 am

super
uite ca sunt unelle lucruri pe care eu nu le stiam
multumesc beatrice
Sus In jos
Beatricedesign
Diamant
Diamant

Steagul tarii :

Personal

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Lun Mar 16, 2009 2:03 am

Cu mare placere... Pai na, mai citim, ne mai informam...

- Incercati sa aveti pareri constructive si obiective, astfel fiecare invata din asta...
Sus In jos
capbunvivi
Rubin
Rubin

Steagul tarii :

Personal

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Lun Mar 16, 2009 2:05 am

da o sa mai caut si eu pe net cand am timp si aote mai gasesc informatii utile sa le ot posta aici
Sus In jos
Beatricedesign
Diamant
Diamant

Steagul tarii :

Personal

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Lun Mar 16, 2009 9:55 am

Da, postezi unde intra la subiectul respectiv daca este, adica sa nu le incurcam...

flori

Sus In jos
capbunvivi
Rubin
Rubin

Steagul tarii :

Personal

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Lun Mar 16, 2009 5:51 pm

da sigur
aici la intretinerea bijuteriilor
sau daca gasesc altceva postez la topicul respectiv
nu incurc aici pe forum;)) bau
Sus In jos
capbunvivi
Rubin
Rubin

Steagul tarii :

Personal

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Lun Mar 16, 2009 5:53 pm

SFATURI DE INTRETINERE
Pentru a evita pierderea sau spargerea pietrelor, deformarea partilor din aur, ori chiar ruperea acestora, evitati purtarea bijuteriilor cu pietre pretioase in timp ce faceti sport, sau alte activitati in timpul carora ati putea-o lovi sau deteriora. Inlaturati bijuteriile inainte de a merge la piscina, in mare, sau in cazi de hidro-masaj.

Diamantul este considerat cea mai dura piatra pretioasa, dar aceasta nu inseamna ca nu trebuie sa aveti grija cum o purtati. Montat intr-o bujuterie, duritatea sa fiind mai mare decat a aurului, in momentul in care loviti din intamplare bijuteria de un obiect dur, aurul poate ceda si puteti pierde piatra aflata in montura, sau puteti agata ori rupe gherutele, pierzand piatra din montura. Sa nu uitam ca aurul este suportul pentru piatra pretioasa, aceasta fiind mai valoroasa si de aceea trebuie sa-i acordati atentia cuvenita.

Efectul cumulat de expunere al bijuteriilor chiar la cantitati mici de substante chimice, gen clor, detergenti sau inalbitori, poate afecta aspectul pietrelor pretioase, iar aurul poate suferi deformari, aparitia unor mici gauri sau crapaturi, inclusiv largirea gherutelor de prindere a pietrelor.

Nu incercati sa curatati cu ace sau alte obiecte ascutite montura pietrelor.

Nu uitati ca o verigheta cu diamante trebuie ingrijita mai mult decat orice alta bijuterie datorita uzurii la care este supusa purtand-o permanent.

Purtati cu grija bijuteriile cu perle, montura lor nu rezista socurilor mecanice.
Sus In jos
Beatricedesign
Diamant
Diamant

Steagul tarii :

Personal

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Lun Mar 16, 2009 10:00 pm

Ma gandeam ce zici sa le punem pe categorii? perlele, c u perle, si restul separat, ce zici? le mut eu pe fiecare cu titlul lui...

Sus In jos
capbunvivi
Rubin
Rubin

Steagul tarii :

Personal

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Lun Mar 16, 2009 10:51 pm

da sigur
cum sa nu
e ok din punctul meu de vedere
o sa mai caut pe net
si ce gasesc util postez aici fiecare la categoria lui
pupici
Sus In jos
Beatricedesign
Diamant
Diamant

Steagul tarii :

Personal

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Mar Mar 17, 2009 4:02 pm

Am mutat fiecare cu treaba lui!

Sus In jos
ancazeca
Ametyst
Ametyst

Steagul tarii :

Personal
Numele tau real Numele tau real: Anca

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Mier Mai 13, 2009 4:48 pm

bine de stiut:) app, ce parer aveti de curatarea argintului in apa fiarta cu bicarbonat? se pierde vreo proprietate a metalului? pup
Sus In jos
Beatricedesign
Diamant
Diamant

Steagul tarii :

Personal

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Joi Mai 14, 2009 11:06 am

Pt curatare simpla:

1.Obiectele din argint/ cu parti argintate se curata cu pasta de dinti (fara apa!!) sau cu praf de creta amestecat cu o lingurita de otet. (merge pe incercate)

2. Argintul se curata prin frecare cu suc de lamaie. Se clateste cu apa calda, apoi se sterge cu o piele de caprioara.

3. Apa amestecata in parti egale, cu amoniac.

4. Apa in care au fiert cartofii, putin sarata, curata foarte bine. (pt. astea cu sare nu bag mana in foc.. nu am incercat deoarece stiam ca sarea pateaza argintul..)

Pt curatarea argintului oxidat:

1.Daca argintul s-a oxidat se foloseste un tampon de vata sau bumbac, foarte fin, imbibat in funingine.

2. Scufundare vreme de o noapte, intr-o baie de ulei comestibil. A doua zi se freaca cu otet fierbinte, amestecat cu sare grunjoasa.

sau solutie din comert de spalat argint.

Sus In jos
ancazeca
Ametyst
Ametyst

Steagul tarii :

Personal
Numele tau real Numele tau real: Anca

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Joi Mai 14, 2009 11:10 am

Multumesc de tips-uri! flori
Sus In jos
lorybalan
Safir
Safir

Steagul tarii :

Personal
Numele tau real Numele tau real: Loredana

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Dum Iun 21, 2009 11:43 am

eu aurul il spal cu pasta de dinti dinti
nu stiu daca e bine sau nu , dar lantisorul se murdareste vara (la tara e mult praf si mai transpiri) si eu il spal cu pasta de dinti
pun pe el pasta si las cateva minute apoi dau usor cu o periuta si clatesc si lantisorul devine stralucitor ingura
Sus In jos
http://margikshop.blogspot.com
Beatricedesign
Diamant
Diamant

Steagul tarii :

Personal

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Lun Iun 22, 2009 2:49 pm

Merge Lory, nu este nicio problema.

Sus In jos
lorybalan
Safir
Safir

Steagul tarii :

Personal
Numele tau real Numele tau real: Loredana

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Lun Iun 22, 2009 3:06 pm

da?
bine ca nu le-am facut nimic rau , mi-ar fi parut tare rau ca toate au o amintire...o poveste a lor
Sus In jos
http://margikshop.blogspot.com
kmyktze
Ametyst
Ametyst

Steagul tarii :

Personal
Numele tau real Numele tau real: Cami

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Lun Mar 22, 2010 12:49 am

asa ceva este intotdeauna bine de stiut
Sus In jos
nmihaiu
Perluta mica
Perluta mica

Steagul tarii :

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Vin Aug 09, 2013 10:26 am

In Romania se gasesc de vanzare substante speciale profesionale pentru curatat bijuterii fabricate in UE sau USA

marcile consacrate si folosite de bijutierii din toata lumea sunt:
Connoisseurs -fabricat in USA
Hagerty -fabricat in Europa

Aveti 2 optiuni principlae
Laveta de curatat- din bumbac moale impregnata cu un praf special
atentie nu se va spala niciodata laveta ca o faceti o simpla carpa din bumbac
aceasta e f buma pentru obiecte un pic mai mari pe suprafete lucioase. normal ca nu va curata mizeria dintre pietre intrucat nu este accesibila
insa va recomand in mod deosebit laveta pentru luciul lasat bijuteriei (exista variante si pentru aur si argint)

Solutia de curatat lichida ( argint, aur, sau bijuterii delicate pietre etc)
Se livreaza intr-un vas cu 150-250 ml de solutie care are integrat un cosulet in care se pun bijuteriile, acestea se scufunda in lichid cateva secunde si apoi se spala bine cu apa pentru a indeparta lichidul de pe bijuterii. Acesta operatie este absolut necesara intrucat lichidul ( un acid de concentratie slaba) nu trebuie sa mai fie prezent pe bijuterie.
Se sterge apoi de apa cu o laveta moale. dupa stergere va recomand sa lustruiti bijuteriia cu lavata impregnata cu substanta aferenta tipului bijuteriei (argint sau aur)

In acest fel veti avea bijuteriile stralucitoare ca atunci cand le-ati cumparat

Exista si alte solutii de curatat gen CIF, sau Axion (semilichide sau pasta) dar le recomand pentru piese mai mari eventual argintarie, etc,
Sunt multe produse. Tot ce aveti de facut este sa le cautati pe net si sa le cumparati. Va garantez ca bijuteriile se vor curata.
Sus In jos
Beatricedesign
Diamant
Diamant

Steagul tarii :

Personal

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   Lun Aug 12, 2013 7:45 pm

NU se recomanda ciful si nici alte obiecte de acets gen pentru a spala argintul. Se poate spala cu bicarbonat in caz ca nu avem solutie de argint.

Postarea ta imi pare mai degraba a oferta de vanzare mascata....

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Intretinerea bijuteriilor   

Sus In jos

Intretinerea bijuteriilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum creativ, hobby :: Tehnici de tine stiute :: Tehnici, materiale, unelte, lista de inceput :: Intretinerea bijuteriilor, pietrelor si altor obiecte-
Mergi direct la:  
creează un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti un blog
©2009 Forum creativ